تعیین جنسيت جنين

تعیین جنسيت جنين با رژيم غذايي

تاثير وضعيت مادر از جمله رژيم غذايی مصرفی قبل از بارداری بر تعیین جنسيت جنين غير قابل انکار است. عواملی مانند: زمان لقاح، وضعیت بدنی، میزان انرژی دریافتی، استرس و رژيم غذايی، میزان گلوکز در خون بر روی جنسیت اثر می گذارند. مکانیسم اثرگذاری این عوامل بر تعیین جنسیت دقیقا مشخص نیست اما پیش بینی می شود که اثر خود را بر روی هورمون های جنسی اعمال کنند.
علاقه ی بشر به انتخاب جنسيت فرزندان خود ريشه ای تاريخی دارد و این مسئله انديشه ودغدغه ی خانواده ها بوده است. بسیاری از خانواده ها به علت نداشتن يکی ازدو جنس، مخصوصا فرزند پسر، دچار مشکلات زیادی شده اند يا مادرانی که بارداری هاي زيادی را يکي پس از ديگری و با فواصل کم به اميد داشتن يکی از دو جنس داشته اند ولی نه تنها موفقیت آمیز نبوده است بلکه سلامت مادر هم به خطر افتاده و هزينه ی زيادی نیز به آن ها تحميل گشته است. از نيمه ی دوم قرن بيستم نسبت تولد پسران به دختران در برخی کشورها به خصوص کشور های صنعتی کاهش یافته است.
برخی از پژوهشگران دلیل آن را افزايش آلاينده های زيست محيطی اعلام کرده اند در حالی که ساير صاحب نظران عدم مصرف صبحانه توسط خانم ها و کاهش انرژی دريافتی را ازعوامل موثر بر کاهش نسبت جنسيت پسران به دختران دراین کشورها اعلام کرده اند. همچنین عواملی مانند: مسائل فرهنگی و اجتماعی و مذهبی و مشکلات اقتصادی و وجود برخی از بیماری های وابسته به کروموزوم X (بیماری های ژنتیکی وابسته به مادر) مانند کور رنگی یا هموفیلی در زوج ها آن ها را به انتخاب روش هایی مانند استفاده از رژیم غذایی بارداری تشویق می کند.

تعیین جنسیت جنین

تعیین جنسیت جنین

پيشگيری از بيماری های وابسته به جنس، سقط های ناگهانی، جلوگيری از بیماری های جسمی و روحی مادران، ايجاد تناسب و تعادل بين جنسيت فرزندان در خانواده و دست يابی به تعداد فرزند مطلوب از علت های انتخاب جنسيت قبل از بارداری یاد شده است.
برخی از روش ها مانند روش تشخيص ژنتيکی قبل از لانه گزینی ( (PGD برای تعيين جنسيت فرزند، بسيار پرهزينه و حساس است و دارای تکنيک های پيچيده ای مي باشد.همچنین شانس موفقیت در بارداری در اين روش پايين است.
آن چیزی که باعث می شود تا مردم همچنان برای تعیین جنسیت فرزند خود به رژیم غذایی روی بیاورند هزینه های کم تر رژیم غذایی نسبت به روش های جدید و مسایل اخلاقی پیرامون این گونه روش ها است.

رژيم غذايی و تعیین جنسيت جنین :

سطح بالای يون های سديم و پتاسيم و سطح پايين کلسيم و منيزيم، سوخت و ساز تخمک به ويژه لايه ی
خارجی آن را طوری تغيير مي دهد که اسپرم های حاوی کروموزوم Y به طرف تخمک جذب می شود. در حالت برعکس برای جذب اسپرم های حاوی کروموزوم X لازم است سطح کلسيم و منيزيم خون بالا رود و سطح پتاسيم و سطح سديم خون پايين بيايد.
اسپرم های حامل کروموزوم Y نسبت به اسپرم های حامل کروموزوم X درمحیط اسیدی آسیب پذیرتر هستند و بنابراین محیط اسیدی واژن احتمال تولد فرزند دختر را افزایش می دهد. همچنین اگر مقاربت نزدیک دوران تخمک گذاری انجام شود احتمال تولد نوزاد پسر بیشترمی شود.
استفاده از رژیم غذایی تعیین جنسيت جنين صرفا لازم است که توسط مادر اجرا شود. در رژیم تعیین جنسيت جنين به مادر توصيه مي شود تا حداقل به مدت دو ماه قبل از اقدام به بارداری تا هنگام بارداری به رژيم غذايی توصيه شده عمل نماید.

تعیین جنسیت جنین

توصیه های غذایی به منظور دختر شدن جنين:

به مادران توصيه می شود از مواد غذايی حاوي کلسيم و منيزيم بالا استفاده کنند و مصرف سديم و پتاسيم خود را محدود کنند.
استفاده از مواد غذايي مانند پنير سفيد بدون نمک، ماست، شير، تخم مرغ، بادام وبادام زمينی بدون نمک، گردو، لوبيا سبز، مارچوبه، کاهوسبز، ماکارونی، گوشت، ماهی بخار پز می تواند مفيد باشد.
مهم:استفاده از رژيم دخترزايی در موارد اختلالات عصبی، بالا بودن کلسيم خون و مشکلات کليوی ممنوع است

نمونه رژیم غذایی برای دختردار شدن:

صبحانه: 1کف دست نان سبوس دار همراه با پنیرکم نمک به همراه گردوی تازه+ 4قاشق چای خوری خامه + 1کاسه فرنی

ناهار: 1 برش ماهی قزل آلا پخته شده+10 قاشق برنج+1 کاسه ماست و خیار+ 1لیوان دوغ
میان وعده:1 کاسه آجیل مخلوط + 50 گرم شکلات

شام: 2 لیوان ماکارونی+1 کاسه سالاد کاهو

به فاصله دو ساعت پس از شام و قبل از خواب یک لیوان شیر کم چرب مصرف کنید

توجه: رژیم غذایی فوق صرفا یک نمونه رژیم بوده و برای دریافت رژیم غذایی مخصوص خود حتما باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید تا با وزن شما رژیم تنظیم شود.

تعیین جنسیت جنین

توصیه های غذایی به منظور پسر شدن جنين:

به مادران توصيه مي شود از مواد غذايی حاوی سديم و پتاسيم بالا استفاده کنند و مصرف کلسيم و منيزيم محدود گردد.
به اين منظور مصرف مواد غذايی شامل مرکبات، زردآلو، آناناس، موز، هلو، گلابی، سيب، گوجه سبز،
آلو، خيار، خرما، گيلاس، تمشک، کشمش،توت فرنگي، انجير، خربزه،آب ميوه و سبزی، حبوبات، کنگر فرنگی،
گوجه فرنگی، پياز،چغندر قرمز، زيتون، قارچ، کلم، ذرت، نخود سبز، سيب زميني، سبوس گندم، شاه بلوط، تره شاهی، کنسرو ماهی،ژامبون، کره، ماءالشعير، کلوچه، نوشابه گازدار، نقل، قهوه،چای، مايونز توصيه می شود.

مهم:استفاده از رژيم پسرزايی در مواردی مثل فشار خون بالا، ناراحتی های قلبی و عروقی، نارسايی های کليوی و مشکلات استخوانی مثل پوکی استخوان ممنوع است.

نمونه رژیم غذایی برای پسر دار شدن:

صبحانه:1 کف دست نان سنگک+3قاشق چای خوری مربای انجیر یا توت فرنگی+ 5 قاشق غذاخوری املت گوجه فرنگی و قارچ+ 1 لیوان چای یا قهوه
ناهار:10 قاشق غذاخوری برنج+ 4قاشق غذاخوری قورمه سبزی+1 لیوان دلستر
میان وعده:1 عدد موز+3 عدد زردآلو+ 3عدد توت فرنگی
شام:استیک گوشت گاو کبابی(حدود 160 گرم)+ 1کاسه پوره سیب زمینی+1 لیوان نوشابه

توجه: رژیم غذایی فوق صرفا یک نمونه رژیم بوده و برای دریافت رژیم غذایی مخصوص خود حتما باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید تا با وزن شما رژیم تنظیم شود.

به طور کلی شرایط خوب مادر (تغذیه ای و جسمی و محیطی) و در دسترس بودن مواد غذایی شانس او را برای تولد نوزاد پسر بیشتر می کند و شرایط نامطلوب از جمله استرس ها احتمال تولد نوزاد دختر را افزایش می دهد.
در مادرانی که نسبت دور کمر به دور باسن بیشتر است میزان تولد نوزادان پسر نسبت به نوزادان دختر بیشتر بوده وعلت آن به عوامل هورمونی مربوط است.تعیین جنسیت جنین
همراه با کاهش مقدار گلوکز خون، میزان تولد نوزادان دختر افزایش می یابد که علت این مسئله تغییر میزان هورمون های جنسی با توجه به تغییرات گلوکز خون است پس در مادران مبتلا به ديابت وابسته به انسولين به دليل اين كه گلوکز در گردش کمي دارند، شانس تولد نوزادان دختر بیشتر می شود. پس با مصرف مواد غذایی مانند: ساکارز، گلوکز،آب نبات، شربت ذرت، عسل، بیسکویت، سیب زمینی آب پز، کشمش و نان سفید احتمال تولد نوزاد پسر بیشتر می شود.

مکمل حاوی با اسید های چرب امگا 3 و اسیدهای چرب ضروری شانس تولد نوزادان پسر را بیشتر و کمبود اسیدهای چرب ضروری شانس تولد نوزادان دختر را کمتر می کند.
همچنین افزایش مقدار دریافت غلات در وعده ی صبحانه و به دنبال آن افزایش دریافت کالری و انرژی سبب افزايش میزان تولد نوزادان پسر می شود.
در مورد سایر عوامل تاثیرگذار بر تعیین جنسيت جنين می توان به نژاد، فصل، وضعیت روحی زوجین، هرمون ها، سیگار، سن پدر و آلاینده های محیطی اشاره کرد.

لازم به ذکر است در صورت عدم وقوع حاملگی رژيم غذايی نبايد بيش از ۶ ماه ادامه يابد، زيرا ادامه ی رژيم غذايی در آينده، زن را با كمبودهاي تغذيه ای روبرو خواهد كرد؛ به عنوان نمونه نخوردن شير و لبنيات به اميد پسردار شدن، مادر را در آينده با خطراتی مانند پوكي استخوان درگير مي نمايد. زياده روی در مصرف غذاهاي شور براي پسردار شدن، خطر ايجاد فشار خون بالا، مسموميت حاملگی و مصرف زياد شيريني جات، خطر بروز چاقي و پيامدهاي ناشي از آن را به دنبال دارد. اين خطرات، تهديد كننده ي جان مادر و كودك هستند و نمي توان اهميت آن ها را ناديده گرفت.
یافته ها نشان میدهد در مبتلايان به بی اشتهايی و پرخوری عصبی شانس تولد نوزاد پسر کاهش می يابد، درحالي که افراد مبتلا به اختلال خوردن بيشتر فرزند پسر به دنيا می آورند.

گياهان و مواد غذايی معرفی شده در طب سنتي برای تعیین جنسيت جنين:

سال ها است که در کشورهای مختلف از جمله هند، چین و ايران از طب سنتی و گياهان دارويی برای تعیین جنسيت جنين استفاده می شود.

تعیین جنسيت جنين بر اساس طب سنتی در ايران:

مصرف بعضی از مواد غذایی مانند خرما، توت فرنگی، کاهو، کاسنی، زعفران، هل و … در هنگام باردار شدن به پسر شدن جنین و مصرف ماست، شوید، تخم مرغ، رازیانه و ترشی به دختر شدن جنين منجر می شود.

تعیین جنسیت جنین

جمع بندی:

به طور کلی مي توان گفت که استفاده از رژيم غذايی برای تعیین جنسيت جنين بايد به دوره های کوتاهی محدود شود و به ممنوعيت های برخی از انواع رژيم های غذايی در افراد دارای بیماری های زمینه ای توجه نمود تا شاهد عوارض ناگوار ناشی از بعضی رژيم های غذايی بر سلامت جنین و مادر نباشيم. به همین منظور مراجعه به متخصصین تغذیه و دریافت رژیم از آنها بسیار حایز اهمییت می باشد زیرا هرگونه انحراف از رژیم توصیه شده شانس موفقیت را کم می کند و در مواردی باعث ایجاد کمبود مواد مغذی می شود.
همچنین عوامل تغذيه ای به تنهایی تعيين کننده ی جنسيت جنين نبوده اند و استرس، وضعیت جسمی مادر و رفتارهای همسر نيز به عنوان عوامل تاثیرگذار در تعيين جنسيت جنين شناخته می شوند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *