گیاهان دارویی مصرفی و عادات خوراکی زنان سوابق علمی مقالات و پوسترها

گیاهان دارویی مصرفی و عادات خوراکی زنان

گیاهان دارویی مورد استفاده و عادات خوراکی خاص زنان ایرانی

چکیده:

هدف: سلامت زنان و احتیاجات تغذیه­ای و دارویی این گروه در ترسیم خط مشی اقتصادی-اجتماعی کشوراهمیت بسیاری دارد. به این منظور این تحقیق جهت بررسی عادات خوراکی و گیاهی زنان ایران در سال 96-1395 انجام گرفت.

مواد و روش ها: تحقیق به روش توصیفی بر روی 142 زن با میانگین سنی 38/41 که به روش نمونه گیری تصادفی انتخاب شده بودند انجام گرفت. پرسشنامه ای با 26 سوال تنظیم توسط کارشناسان تغذیه و افراد آموزش دیده طی 2 ماه در 18 استان پر شد. در این پرسشنامه ها مشخصات افراد شامل سن، تحصیلات، اشتغال، تعداد فرزند و … همچنین سوالاتی در زمینه تنظیم قاعدگی، بارداری، شیردهی، تعیین جنسیت جنین، زیبایی و… پرسیده شد.

یافته ها: این تحقیق نشان داد که زنان ایرانی دارای تمایلات، باورها و عقاید خاص خود هستند. از موارد منع شده در دوران بارداری در بیشتر از نیمی از استانها محدودیت در مصرف زعفران و گل زرد بود. از جمله گیاهان دارویی متداول در تنظیم قاعدگی گل گاو زبان، آویشن، تخم شبت و بابونه بود. همچنین مصرف حنا و سدر جهت زیبایی پوست و مو و برای درمان نازایی مصرف گل نرگس و تخم هویج و ناونه در بین زنان ایرانی متداول بود.

بحث و نتیجه گیری: کشور ایران در طول دو دهه ی گذشته به عنوان نتیجه ی رونق اقتصادی، تحولات و تغییرات بسیاری را در تمامی جنبه های زندگی اقتصادی-اجتماعی  از جمله خدمات بهداشتی آزموده است، تشابهات زیادی بین عادات غذایی و خوراکی زنان ایران با سایر کشورها به خصوص کشورهای آسیایی و آمریکایی دیده شد. از جمله ممنوعیت مصرف زعفران در جامائیکا نیز وجود دارد.

گیاهان دارویی مصرفی و عادات خوراکی زنان سوابق علمی مقالات و پوسترها

نتیجه ی پژوهش به صورت پوستر بررسی عادات خوراکی و گیاهان دارویی مورد استفاده خاص زنان ایرانی در ÷نجمین همایش طلای سبز توسط سرکار خانم پروانه کاظمی مدیریت مجموعه ایده آل ارائه شد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *