نخستین محل اثر مواد چربی سوز کبد از مواد چربی سوز به منظور جلوگیری از انباشت چربی در یک ارگان به کار گرفته شده و معمولاً به سم زدایی مواد زاید متابولیک و سایر سموم کمک می کنند. برخی از چربی سوزها به امولسیون چربی ها کمک می کند به طوری که راحت تر می توانند توسط خون انتقال داده شود. سایر چربی سوزها بیشتر در ارتباط مستقیم با فرآیند گوارش از راه تحریک کبد برای تولید صفرا که پس از آن به کیسه صفرا فرستاده می شود یا توسط تحریک کیسه صفرا به رهایش صفراوی ذخیره شده در مجرای گوارشی جهت کمک به امولسیون چربی ها فعالیت می کنند. متاسقانه با شیوه غلط زندگی و تغذیه این عضو حیاتی بدن دچار بیماری کبد چرب خواهد شد.

کبد-چرب

کبد چرب بدترین عارضه چاقی

کبد همچون یک صافی بزرگ به عنوان دومین عضو بزرگ و مهم در بدن عمل می کند که تمام نوشیدنی ها و غذاهایی که میل می کنید از این صافی عبور می کند که سموم و عوامل بیماری زا در بدن را جدا کرده و از بدن خارج می کند و همچمنین وظیفه سوخت و ساز را برعهده دارد. حال فرض کنید این عضو مهم در بدن وجود نداشته باشد و دچار اختلال شده . آن وقت چه بر سر بدن می آید ؟
همانطور که می دانید امروزه بسیاری از غذاها و موادی که مصرف می کنیم دارای سموم پنهان بوده و سرطان زا می باشد . مانند استفاده از لیوان ها یا بطری های پاستیکی ، سیب زمینی سبز و نارسیده ، میوه و سبزیجاتی که با کودهای شیمیایی مضری رشد کرده ، آب آلوده و اسیدی که هر روز از آن مدام استفاده می کنیم ، الکل ، روغن های حاوی پالم و نداشتن رزیم غذایی مناسب با سیستم بدنتان که به طور نا آگاهانه رژیم غذایی غلطی را پیروی کرده و مواد خوراکی و نوشیدنی های دیگر که حاوی سموم است را وارد بدن خود کنیم بی آنکه هیچ صافی در بدن وجود نداشته باشد. با وجود این همه خوراکی های مضر و رژیم های غذایی غلط چه بلایی بر سرتان می آید ؟

کبد-چرب
این نکته را باید بدانید که کبد چرب به راحتی قابل تشخیص نیست و تنها راه تشخیص آن شناسایی علائم و آزمایش از آنزیم های کبد است یکی از مهم ترین علایم آن چاقی است .90 درصد افراد چاق دچار کبد چرب هستند و اگر این افراد به پزشک مراجعه نکنند تبعات بزرگی در پی خواهد داشت . چاقی نه تنها زیبایی را از شما می گیرد بلکه بیماری های پی در پی را به دنبال خواهد داشت .
اگر بخواهیم کبد چرب را تعریف کنیم اینگونه است که کبد چرب یعنی وقتی از خواب صبح بیدار می شوید خسته اید ، بدنتان داغ است و بد خواب می شوید و خواب های عجیب و غریب می بینید ، احساس می کنید بختک روی شما افتاده و احساس خفگی در خواب دارید ، کبد چرب یعنی سکته مغزی یعنی ریسک در هر لحظه ی عمر یعنی نمی دانی هر لحظه چه اتفاقی ممکن است برایت بیافتد و از خطر سکته مغزی در امان بمانی یا نه ، یعنی روز به روز چاق شوی و اعتماد به نفست را از دست بدهی ، کبد چرب عامل افزایش فشار خون و کاهش میل جنسی است .
کبد چرب تنها دو کلمه ای است که به راحتی سر هر زبانی می آید اما هر چقدر از مشکلات و درد سر هایی که برای شما به وجود می آورد بگویم کم است . کمی دقت کنید متوجه خواهید شد این علائم را اکثر افراد چاق یا کسانی که چربی دور شکم دارند و شاید خیلی هم چاق به نظر نیایند دارند .

کبد-چرب
دیگر مشکلاتی که برای فرد مبتلا به کبد چرب به وجود می آید بواسیر و ناراحتی های مقعدی ، عرق کردن زیاد ، سوزش سر معده یا رفلکس معده ، بدن بوی بد می گیرد و عرقتان بسیار تند می شود ، کف پاها داغ می شود و حسابی کلافه تان می کند ، احساس از رفتن انرژی و خستگی و کلافگی می کنید . کبد چرب خلق و خوی شما را بهم می ریزد و باعث می شود سریع عصبانی و ناراحت شوید و احساس پوچی یا بی انگیزگی کنید ، کبد چرب به مرور کیسه صفراوی را دچار مشکل می کند و کک و مک ها را در صورت به وجود می آورد و باعث خارش و قرمزی چشم یا خشکی چشم ها می شود . نفخ امانتان نمی دهد و در قسمت بالای شکمتان درد می پیچد و در اطراف پهلوها چربی جمع می شود .
کبد چرب تمرکزتان را از شما می گیرد و همین عامل ممکن است باعث از دست دادن موقعیت ها ، شغل و کاهش اعتماد به نفس شما شود . کبد چرب که تنها از دو کلمه تشکیل شده درد سرهای که به وجود می آورد صفحات زیادی را پر می کند .

کمی تمرکز کنید ! چه کسانی را می شناسید که این علائم را دارند ولی از مشکل کبد چرب نا آکاه هستند ؟ چه افراد چاقی را می شناسید که اراده ی لاغری را ندارند ؟ این پیغام را به آنها برسانید که با تغییر در نوع رژیم غذایی آنها بی آنکه از لذت غذا خوردن کم شود و گرسنه بمانند می توانند پیش از آنکه دیر شود چربی کبد و اختلالات در کبد را برای همیشه بر طرف کنند و اندامی زیبا و ثابت برای همیشه داشته باشند .
آنالیزور دستگاهی است نو در مجموعه ایده آل که نه تنها به تشخیص کبد چرب شما کمک می کند بلکه هر عامل دیگری که باعث چاقی شما شده را تشخیص داده و هر اختلالی که در بدن شما وجود داشته باشد را تنها در یک آزمایش بدون خونگیری که تنها نیم ساعت از زمان شما را به خود اختصاص می دهد شناسایی می کند . از طریق شماره روی سایت می توانید از این دستگاه استفاده کنید .

کبد چرب غیر الکلی به چه شرایطی گفته می شود؟

کبد چرب غیر الکلی به شرایطی در بدن اطلاق می شود که چربی در کبد فرد تجمع می یابد. شیوع آن درایرن از 35% الی 50% متغیر می باشد در حالیکه شیوع کبد چرب در افراد دیابتی نوع گزارش شده است.

کبد چرب

کبد چرب

چه بیماری هایی در کنار کبد چرب معمولا حضور دارند…

کبد چرب در افراد دارای دیابت نوع و افراد چاق شایع تر می باشد. مقاومت انسولین در این شرایط و در میان افراد دارای کبد چرب شایع می باشد. مقاومت انسولین منجر به تجمع اسیدهای چرب آزاد در خون می شود و تجمع آن ها در کبد را افزایش می دهد.

برای سم زدای قوی کبد چه ماده ی غذایی موثر است؟!

اسفناج یکی از گیاهانی است که سرشار از پروتئین است اما مواد مغذی دیگری دارد که برای بدن بسیار مفید هستند. این مواد مغذی تمام مواد شیمیایی و فلزات سنگین در کبد را خنثی می کنند. اسفتاج حاوی ویتامین k ،B،B6، زینک، پروتئین، آهن، منیزیم، فولاد و مس است.

موثرترین روش درمان کبد چرب ؟

بیماری کبد چرب غیر الکلی بیماری است که در آن عوامل مختلفی نقش دارند. این عوامل شامل ژنتیک و رژیم غذایی و سبک زندگی می باشد. با این حال تغذیه مهمترین فاکتور محیطی در درمان کبد چرب می باشد. تغییرات در سبک زندگی توسط تغییرات رژیم روزانه می تواند در پیشگیری و درمان کبد چرب بسیار موثر عمل کند.

حال برای درمان کبد چرب یک نسخه ساده وجود دارد که همه می توانند آن را رعایت کنند.

1- کاهش وزن و روزانه 30 دقیقه پیاده روی کردن

2- غذاهای پر کربوهیدرات مانند نان و برنج و سیب زمینی و ذرت و نوشیدنی های شیرین ممنوع

3- مصرف گوشت سفید و ماهی و سبزیجات و میوه هم فراموش نشود.

کبد-چرب

درمان دارویی کبد چرب

متفورمین دارویی که عموما در درمان دیابت استفاده می شود در مطالعات مختلفی ثابت شده است که می تواند به طور چشمگیری در شیوع و شدت کبد چرب نقش مفیدی ایفا کند.

چگونگی درمان کبد چرب از طریق رژیم غذایی صحیح

انتخاب چربی های سالم: سلول های بدن شما از گلوکز به عنوان منبع انرژی استفاده می کند. هورمون انسولین کمک می کند تا گلوکز از مواد غذایی آزاد شود و وارد سلول های شما شود. افراد دارای کبد چرب اغلب دارای مقاومت به انسولین هستند بدن ها آن ها انسولین را تولید می کند اما انسولین به درستی کار نمی کند. در نتیجه گلوکز در خون تجمع می یابد و کبد گلوکز اضافی خون را به چربی تبدیل می کند. وجود چربی های سالم در رژیم می تواند حساسیت به انسولین را افزایش دهد. بنا براین کبد نیازی به ذخیره چربی ندارد. از جمله این این چربی های سالم می توان به اسید های چرب امگا 3 موجود در ماهی روغن ماهی آجیل(مخصوصا گردو) بذر کتان و سبزیجات برگ دار اشاره کرد.

کبد-چرب

روغن زیتون و آووکادو: برای پرهیز از خوردن چربی های اشباع شده و ناسالم مصرف گوشت و لبنیات را کاهش دهید.

آنتی اکسیدان ها: زمانیکه چربی ها در کبد تجمع می یابد مواد مغذی به درستی هضم و جذب نمی شوند. میوه ها سبزیجات و آنتی اکسیدان های دیگر می توانند از سلول ها در برابر این آسیب ها و سوء جذب محافظت کنند.

ویتامین ها: برخی مطالعات نشان داده اند که ویتامین E و D در بیماری کبد چرب بسیار کمک کننده است.

کربوهیدرات های خود را به درستی انتخاب کنید: مصرف زیاد کربوهیدرات های ساده مثل شکر روند تبدیل به چربی در کبد را سرعت می بخشد. از مصرف شکلات نوشابه ها و ترکیبات دارای قند ساده خودداری کنید و به جای آن از میوه ها استفاده کنید.