افزایش قد

نقش تغذیه در افزایش قد

عوامل مختلفی بر روی قد فرد تاثیر گذار است. ژنتیک مسئول 60 تا 80 درصد قد نهایی فرد هست. عواملی مثل تغذیه و ورزش مسئول درصد موثر باقی مانده هستند. پروتئین و روی دو عامل موثر در افزایش قد می باشند. بیشترین میزان افزایش قد در پسران از سن 13 تا 20 سالگی و در دختران از 11 تا 18 سالگی است. در طول سن رشد بسیار حیاتی است که دریافت تمامی مواد غذایی به طور کامل صورت بگیرد.

 رژیم فرد در طول سنین رشد باید شامل موارد زیر باشد:

• میوه های تازه
• سبزیجات تازه
• غلات کامل(سبوس دار)
• پروتئین
• لبنیات

 افراد در سنین رشد برای رشد قدی بهتر باید از مصرف ترکیبات زیر پرهیز کنند:
• شکر
• چربی های ترانس
• چربی های اشباع

 برای افزایش قد مکمل ها را با احتیاط مصرف کنید:
مکمل ها طی شرایط خاصی برای افزایش قد کودکان توسط پزشک تجویز می شود. یکی از این شرایط خاص کمبود هورمون رشد در کودکان است که طبق نظر پزشک مکمل به آن ها تجویز شده علاوه بر آن با افزایش سن و پوکی استخوان تجویز مکمل ویتامینD و کلسیم نیز توسط متخصصین صورت می گیرد. در تمامی شرایط لازم است از تمامی مکمل هایی که با وعده افزایش قد وارد بازار شده اند، پرهیز کنید.

 برای افزایش قد خواب کافی داشته باشید:
کودکان در سنین رشد در صورت تعویق مکرر خواب شبانه خود با عوارض کمبود قد مواجه می شوند. دلیل این کوتاهی قد این است که در طول شب بدن هورمون رشد HGH ترشح می کند و در صورت عدم خواب کافی ترشح این هورمون که مسئول رشد قدی شما می باشد، افت می کند.

 برای افزایش قد فعالیت کافی داشته باشید:
امروزه با گسترش فضای مجازی کودکان کمتر روی به فعالیت بدنی می آورند و این امر سبب کاهش قد کودکان طی چند سال اخیر شده است. ورزش منظم تاثیرات مثبت زیادی بر روی تقویت عضلات و استخوان ها میگذارد و کمک می کند تا وزن گیری سالم و درستی داشته باشید.ضمنا ورزش تولید هورمون رشد را تقویت می کند. بچه ها در مدارس یا مکان های عمومی می بایست حداقل یک ساعت فعالیت بدنی در طی روز داشته باشند. به علاوه ورزش کردن در سنین بالاتر ریسک ابتلا به پوکی استخوان را بسیار کاهش می دهد.

 

به طور کلی میتوان گفت کلسیم، منیزیم، روی، ویتامین های گروه B، K، C، D موثرترین ویتامین ها و مواد معدنی در افزایش قد به حساب می آیند.

افزایش-قد

 پروتئین ها:

پروتئین ها ترکیبات سازنده ای هستند که به وسیله ساخت بافت های مختلف به افزایش قد کمک می کنند. پروتئین ها حاوی اسید آمینه هایی هستند که برای ساخت هورمون رشد و سلامت استخوان ها و عضلات ضروری هستند. همچنین به عنوان آنزیم در فعالیت بیوشیمیایی مثل هضم و جذب و دفع نقش دارند. کمبود پروتئین منجر به رشد غیر طبیعی و کم قد و همچنین تضعیف سیستم ایمنی می شود. به طور کلی پروتئین ها ترکیب ضروری برای افزایش قد به حساب می آیند.

 مواد معدنی:

مواد غذایی شامل منیزیم فسفات فلوراید و آهن نقش مهمی در افزایش قد دارند. کلسیم اصلی ترین ماده معدنی برای پیدایش و رشد استخوان های محکم می باشد. مصرف نمک، شکر، چربی و قهوه به دلیل مهار کلسیم باید کنترل شود.

 ویتامین ها:

ویتامین D در سلامت و استحکام استخوان ها نقش مهمی دارند و کمبود آن منجر به رشد کم تضعیف استخوان ها می شود. ویتامین های دیگری از قبیل ویتامین A، B، C و D در رشد کافی فرد نقش دارند. این ویتامین ها بیشتر در میوه ها و سبزیجات وجود دارند. از بین ویتامین ها B1 و B2 در رشد قدی موثرتر از سایر گروه هاست. با وجود اینکه قد تا حد زیادی به ژنتیک بستگی داد، دریافت مقدار کافی مواد مغذی در رژیم غذایی برای اطمینان از رشد و نمو مناسب کاملاً ضروری است. البته وقتی به حداکثر قد خود برسید، دیگر نمی توانید قد بلند کنید؛ اما مواد مغذی می توانند با حفظ سلامت و استحکام استخوان ها، مفاصل و بدن به شما در حفظ قد کمک کنند.

افزایش-قد

 

در اینجا 9 ماده غذایی وجود دارد که می تواند به شما در بلند شدن قد یا حفظ قد کمک کند:

1) لوبیاها: لوبیاها سرشار از پروتئین و آهن هستند که می توانند از کم خونی محافظت کرده و رشد مناسب را تضمین کنند.
لوبیاها فوق العاده مغذی و منبع خوبی از پروتئین هستند. نشان داده شده است که پروتئین باعث افزایش فاکتور رشد شبه انسولینی 1(IGF-1) می شود که این هورمون مهم رشد را در کودکان تنظیم می کند.
لوبیا همچنین سرشار از آهن و ویتامین های گروه B است که می تواند به محافظت در برابر کم خونی کمک کند. آهن نه تنها برای رشد بافت مورد نیاز است بلکه کم خونی فقر آهن نیز می تواند در تأخیر رشد در کودکان نقش داشته باشد. علاوه بر این لوبیا سرشار از چندین ماده مغذی دیگر مانند فیبر، مس، منیزیم، منگنز و روی است.

2) مرغ: مرغ منبع عالی بسیاری از مواد مغذی برای رشد مانند پروتئین، ویتامین B12 و تورین است.
از آن جایی که مرغ غنی از پروتئین به همراه طیف وسیعی از سایر مواد مغذی ضروری، است می تواند یک افزودنی عالی برای یک رژیم غذایی سالم باشد. به خصوص که مرغ دارای مقادیر بالایی از ویتامین B12است که یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین در افزایش و حفظ قد بسیار مهم است. همچنین این ماده غذایی مملو از تورین است که این یک آمینو اسیدی است که تشکیل و رشد استخوان را تنظیم می کند. علاوه بر این، مرغ مملو از پروتئین است که حاوی حدود 20 گرم در یک وعده 3 اونس (85 گرم) است. مرغ همچنین منبع خوبی از نیاسین، سلنیوم، فسفر و ویتامین B6 است.

افزایش-قد

 

3) بادام: بادام سرشار از ویتامین E است و ثابت شده است که از ایجاد استئوکلاست ها (نوعی سلول که بافت استخوانی را تجزیه می کند.) جلوگیری می کند.
بادام مملو از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای بلندتر شدن قد است. بادام علاوه بر به همراه داشتن چربی های سالم، سرشار از فیبر، منگنز و منیزیم است. به علاوه بادام سرشار از ویتامینE است که یک ویتامین محلول در چربی است. این ویتامین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. کمبود این ویتامین مهم می تواند عوارض جانبی جدی از جمله توقف رشد در کودکان را به همراه داشته باشد. بادام همچنین ممکن است به تقویت سلامت استخوان کمک کند. در یک مطالعه کوچک بر روی 14 نفر، مشخص شد که مصرف بادام باعث جلوگیری از تشکیل استئوکلاست ها (نوعی سلول که بافت استخوانی را تجزیه می کند.) می شود.

افزایش-قد

4) سبزیجات: سبزیجات سرشار از ویتامین K هستند که از سلامت استخوان ها پشتیبانی می کنند. یک مطالعه نشان داد که مصرف منظم سبزیجات می تواند توده استخوانی را حفظ کند.
سبزیجات مانند اسفناج، کلم پیچ و کلم از مفیدترین سبزیجات هستند. در حالی که میزان دقیق مواد مغذی بین انواع مختلف آن ها، متفاوت است. سبزیجات به طور کلی حاوی مقادیر زیاد ویتامین C، کلسیم، آهن، منیزیم و پتاسیم است. این سبزیجات همچنین غنی از ویتامین K هستند؛ ویتامین K ماده مغذی است که می تواند تراکم استخوان را افزایش دهد تا کمک به رشد و حفظ قد شما کمک کند. یک مطالعه در 103 زن نشان داده است که مصرف منظم سبزیجات با کاهش خطر قابل توجه در کاهش توده استخوان همراه است.
سبزیجات برگ دار سرشار از ویتامین K هستند که از سلامت استخوان ها پشتیبانی می کند. یک مطالعه نشان داد که مصرف منظم سبزیجات می تواند توده استخوانی را حفظ کند.

افزایش-قد

5) ماست: ماست سرشار از پروتئین و همچنین کلسیم، منیزیم ، فسفر و پتاسیم است. بعضی از انواع ماست ها ممکن است حاوی پروبیوتیک نیز باشند، که ممکن است به بهبود رشد کمک کند.
ماست منبع خوبی از چندین ماده مغذی اصلی است که برای رشد مهم هستند از جمله پروتئین. در حقیقت 200 گرم ماست یونانی تقریبا 20 گرم پروتئین را دارا می باشد. انواع خاصی از ماست ها نیز حاوی پروبیوتیک هستند که نوعی باکتری مفیدی است که می تواند به سلامت روده کمک کند. علاوه بر بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و کاهش التهاب، برخی تحقیقات نشان می دهد که پروبیوتیک ها می توانند به افزایش رشد در کودکان کمک کنند. ماست به همین ترتیب منبع بسیار خوبی از چندین ماده مغذی در متابولیسم استخوان از جمله کلسیم، منیزیم، فسفر و پتاسیم، است.

افزایش-قد

6) تخم مرغ: تخم مرغ غنی از پروتئین و ویتامین D به همراه چندین ریز مغذی مهم دیگر است. مطالعات نشان می دهد که مصرف منظم تخم مرغ می تواند با افزایش قد همراه باشد.
تخم مرغ یک نیروگاه تغذیه ای است. تخم مرغ ها به ویژه از نظر پروتئین غنی هستند. در حقیقت یک تخم مرغ، 6 گرم پروتئین دارد. به علاوه آن ها حاوی مقدار زیادی ویتامین ها و مواد معدنی دیگر لازم برای رشد از جمله ویتامین D، هستند که می توانند جذب کلسیم را برای کمک به حفظ سلامت اسکلت افزایش دهد. یک مطالعه کوچک نشان داده است که دادن مکمل ویتامین D به کودکان با سطح ویتامین D پایین، منجر به افزایش رشد در یک دوره 6 ماهه می شود. علاوه بر این، یک مطالعه در 874 کودک مشاهده کرد که به طور منظم خوردن تخم مرغ با افزایش ماهانه قد همراه است.

افزایش-قد

7) توت ها: توت ها سرشار از ویتامین C هستند که رشد سلول را تقویت می کنند، در ترمیم بافت نقش دارند و تولید کلاژن را افزایش می دهند.
توت ها مانند زغال اخته، توت فرنگی، توت سیاه و تمشک، همه از مواد مغذی غنی هستند. آن ها به ویژه دارای ویتامین C زیادی هستند که رشد سلول و ترمیم بافت را تقویت می کند. ویتامین C همچنین سنتز کلاژن را که پروتئین فراوان بدن شما است، افزایش می دهد. مطالعات نشان می دهد که کلاژن می تواند تراکم استخوان را افزایش دهد و سلامت استخوان را بهبود بخشد. که می تواند به شما در رشد قد یا حفظ قد کمک کند. توت ها همچنین انواع دیگری از ویتامین ها و مواد معدنی از جمله فیبر، ویتامین K و منگنز را دارا هستند.

افزایش-قد

8) ماهی سالمون: ماهی سالمون سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که می تواند در بهبود خواب و گردش استخوان برای افزایش رشد شود.
ماهی سالمون ماهی چربی است که دارای اسیدهای چرب امگا 3 است. اسیدهای چرب امگا 3 نوعی از چربی سالم حیاتی در رشد و نمو است. برخی تحقیقات همچنین حاکی از آن است که اسیدهای چرب امگا 3 می توانند در سلامت استخوان نقش داشته باشند و باعث افزایش گردش استخوان برای به حداکثر رساندن رشد می شوند. به علاوه مقادیر کم اسیدهای چرب امگا 3 می تواند با افزایش خطر مشکلات خواب در کودکان ارتباط داشته باشد که این خود می تواند بر رشد نیز تأثیر منفی بگذارد. علاوه بر این، ماهی سالمون سرشار از پروتئین، ویتامین های گروه B، سلنیوم و پتاسیم است.

افزایش-قد

9) شیر: شیر حاوی مقدار مناسبی پروتئین در هر وعده به همراه چندین ریز مغذی است که می توانند در سلامت استخوان برای افزایش یا حفظ رشد موثر باشد.
شیر اغلب یکی از اجزای اصلی یک رژیم غذایی سالم محسوب می شود. همچنین شیر با تأمین چندین ماده مغذی مهم برای سلامت استخوان، از جمله کلسیم، فسفر و منیزیم در رشد نقش دارد. علاوه بر این، شیر سرشار از پروتئین است؛ به طوری که تقریباً 8 گرم پروتئین در یک فنجان شیر (244 میلی لیتر) وجود دارد.
شیر حاوی مقدار مناسبی پروتئین در هر وعده به همراه چندین ریز مغذی است که می توانند از سلامت استخوان برای افزایش یا حفظ رشد پشتیبانی کنند.

افزایش قد با شیر

جمع بندی

می توان گفت تغذیه نقش اصلی و اساسی را در تقویت رشد و نمو مناسب ایفا می کند. رژیم غذایی غنی با انواع مواد مغذی نه تنها می تواند سلامت کلی بدن را تقویت کند، بلکه به رشد یا حفظ قد نیز کمک می کند. بنابراین برای اطمینان از دریافت ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن، مصرف مواد غذایی مفید و غنی از مواد مغذی بسیار مهم است.

https://www.healthline.com/nutrition/foods-that-make-you-taller#2.-Chicken

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *