ژنیکوماستی

ژینکوماستی و درمان بزرگی سینه آقایان

ژینکوماستی وضعیتی است که، سایز سینه آقایان در آن از حجم نا مناسبی برخوردار است. وجود این وضعیت دلایل مختلفی دارد. همچنین از آنجایی که این وضعیت می تواند موجب شبیه شدن ظاهر سینه آقایان به بانوان شود. معمولا افرادی که به آن دچار می شوند، به دنبال رفع آن هستند. در ادامه می خواهیم شما را با روش های مختلف کاهش سایز سینه آقایان با استفاده از دستگاه، طبیعی و با استفاده از جراحی بیشتر آشنا کنیم.

 

ژینکوماستی چیست؟

به افزایش بافت مجرای استروما و یا چربی در ناحیه سینه آقایان ژینکوماستی می گویند. ژینکوماستی یا همان بزرگ شدن سینه آقایان به صورت خوش خیم است. که می توان با استفاده از روش های مختلف آن را درمان نمود. علت به وجود آمدن این وضعیت می تواند متفاوت باشد. در برخی موارد، نوزادان پسر متولد شده هورمون های زنانه ای را از بدن مادر دریافت می کنند. در برخی موارد نیز این وضعیت در نوجوانی، جوانی و حتی کهنسالی رخ می دهد. به طور کلی این وضعیت کاملا غیر طبیعی بوده و می تواند موجب اختلالات متابولیسمی در بدن آقایان شود.

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی

علل به وجود آمدن وضعیت ژینکوماستی

به وجود آمدن وضعیت ژینکوماستی در مردان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. که در دوره های مختلف سنی می تواند رخ دهد. همچنین این وضعیت ممکن است برای هر دو سینه و یا یکی از آنها به وجود آید. از دلایل شایع بروز وضعیت ژینکوماستی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • تغییرات هورمونی در بدن مردان از شایع ترین دلایل بروز وضعیت ژینکوماستی در بدن آنها است. استفاده از داروهای آنتی آندروژن، دیگوکسین و یا پرولاکتین می تواند موجب بروز اختلال در هورمون های جنسی مردانه شود. این اختلالات در نهایت می تواند منجر به بروز ژینکوماستی گردد.
  • افرادی که این وضعیت در آنها به صورت ارثی وجود دارد. و کسی از افراد نزدیک آنها به این وضعیت دچار است. ممکن است به همچین وضعیتی دچار شوند.
  • برخی از افراد دارای چاقی های مفرط می باشند. که بروز اینگونه افزایش وزن می تواند موجب بروز این وضعیت در آقایان گردد.
  • وجود بیماری های کبدی نیز در به وجود آمدن این وضعیت می توانند، موثر باشند.
  • استفاده از برخی داروهای هورمونی و یا به وجود آمدن تداخلات دارویی می تواند موجب بروز ژینکوماستی در مردان شود.
  • آقایانی که به مواد مخدر اعتیاد دارند. مانند ماریجوانا، ممکن است دچار همچین عارضه ای در سینه خود شوند.
کاهش-سایز-سینه

کاهش-سایز-سینه

علل نیاز افراد به درمان ژینکوماستی

با توجه به اینکه وضعیت ژینکوماستی موجب بروز اختلال در سیستم متابولیسم بدن می شود. نیاز است تا آن را درمان نمود. همچنین این وضعیت شباهت ظاهر سینه آقایان را به بانوان بسیار افزایش می دهد. به همین دلیل وضعیت ژینکوماستی می تواند موجب کاهش اعتماد به نفس آقایان و افزایش اضطراب آنها شود. اختلالات عصبی، ایجاد مشکل بر روی روابط عاطفی، تاثیر مخرب بر روابط اجتماعی و اثرات روانی بسیار مخرب دیگری از دیگر عوارض این مشکل است. به همین دلیل افراد به دنبال روشی برای خلاصی از وضعیت ژینکوماستی می باشند. استفاده از دستگاه، استفاده از دارو، انجام عمل جراحی و ورزش از روش های مختلف از بین بردن این وضعیت می باشد.

علل-نیاز-افراد-به-درمان-ژینکوماستی

درمان ژینکوماستی و یا کاهش سایز سینه آقایان بدون جراحی

درمان ژینکوماستی یا کوچک کردن سینه اقایان با دستگاه

امروزه استفاده از لیزر در تمامی حوزه ها کاربرد دارد. استفاده از لیزر به جای درمان به وسیله جراحی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یکی از روش های درمان ژینکوماستی استفاده از دستگاه های آر اف و مزوتراپی می باشد. استفاده از دستگاه به صورتی است که، بدون نیاز به انجام بیهوشی و با استفاده از لیزر صورت می گیرد. استفاده از دستگاه های کاهش سایز سینه آقایان معمولا در کلینیک های زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه با مزوتراپی و آر اف بیشتر آشنا خواهیم شد.

مزوتراپی: این روش نسبتا تهاجمی با کاهش بافت چربی در سینه ها می تواند سایز سینه آقایان را کاهش دهد. عصاره های طبیعی، مواد مغذی بدن و داروهای شیمیایی در این روش به لایه های میانی سینه تزریق می شود. با توجه به میزان کاهش چربی، دوز مصرفی دارو نیز متغیر می باشد. استفاده از این روش با انجام بی حسی صورت می گیرد. عوارض این روش به نسبت جراحی بسیار کم تر است. و معمولا پس از بی حسی دچار خارش، سوزش و درد می شود. دوره نقاهت این روش دو هفته می باشد. و پس از دو هفته تمامی عوارض آن نیز از بین می رود.

دستگاه آر اف ( رادیو فرکانسی): آر اف از مدرن ترین روش های درمان ژینکوماستی می باشد. درمانی غیر تهاجمی دارد. به همین دلیل است که به تمامی روش های کاهش سایز سینه آقایان ترجیح داده می شود. در این روش با استفاده از اشعه بافت های چربی اضافی پستان ها از بین می رود. افرادی که نیاز به تغییر 2 تا 5 سایز دور سینه خود دارند.

و یا افرادی که شلی پوست دارند می توانند از این روش استفاده نمایند. معمولا استفاده از این روش هیچگونه درد و عوارضی را به همراه ندارد. در این روش می توان با انجام اولین جلسه درمان، نتیجه را به خوبی مشاهده نمود. اما استفاده از این روش برای افرادی که دارای بیماری های پوستی هستند توصیه نمی شود.

کوچک-کردن-سینه-اقایان-با-دستگاه

درمان ژینکوماستی و یا کاهش سایز سینه آقایان با رژیم و ورزش

یکی دیگر از روش های درمانی وضعیت ژینکوماستی استفاده از رژیم غذایی خاص و ورزش می باشد. از این روش زمان هایی استفاده می شود که، علت به وجود آمدن این وضعیت چاقی های مفرط و یا بیماری های کبدی باشد. در اینگونه مواقع برای کوچک کردن سایز سینه ها یک برنامه تمرینی ورزشی توسط پزشک ارائه می شود.   ورزش های که ارائه می شود کاردیو و تمرینات سینه با استفاده از وزنه های سنگین می باشد.

این روش بگونه ای است که، در 4 هفته تمرین هایی ارائه می شود که با استفاده از وزنه انجام می شود. دست تا جایی خم می شود که برای بالا بردن وزنه فشار زیادی بر روی سینه اعمال شود. همچنین پزشک رژیم غذایی خاصی ارائه می دهد که، چربی های زیاد و سدیم و شکر را از برنامه غذایی حذف می نماید. همچنین از حبوبات، میوه ها، سبزیجات و همچنین کربوهیدرات هایی مانند سبوس جو در رژیم غذایی استفاده می شود.

همچنین انجام ورزش های هوازی، دوچرخه سواری، دو، ورزش های مربوط به بدنسازی و تناسب اندام نیز      می تواند در کنار ورزش های سخت و رژیم غذایی ارائه شده توسط پزشک به سرعت بخشیدن روند بهبودی کمک نماید. اما اگر چربی به مقداری باشد که با استفاده از این روش درمان نشود. فرد می تواند با استفاده از دستگاه های آر اف و یا مزوتراپی به درمان ژینکوماستی کمک نماید.

چه کسانی می توانند از روش جراحیژینکوماستیاستفاده نمایند؟

از طرفی به همه ی آقایان استفاده از روش جراحی توصیه نمی شود. افرادی که قصد انجام این عمل را دارند نباید دارویی استفاده کنند که در زمان عمل مجبور به قطع آن شوند. در صورتی که دارو برای سلامتی آنها بسیار ضروری باشد. افرادی که قوای بدنی ضعیفی دارند، بهتر است از روش جراحی ژینکوماستی استفاده نکنند.

روش-جراحی-ژینکوماستی

افرادی که به هر گونه مواد مخدری اعتیاد دارند. همچنین افرادی که دوره بلوغ آنها به طور کامل طی نشده باشد. و احتمال رشد سینه ها وجود داشته باشد، نیز نمی توانند از این روش استفاده نمایند. همچنین انجام این جراحی ممکن است خط های ناشی از برش را روی سینه ها به یادگار بگذارد. افرادی که این وضعیت آنها ناشی از اضافه وزن و مصرف مواد مخدر باشد، پژشک روش های دیگری را به آنها پیشنهاد می کند.

عوارض درمان ژینکوماستی به کمک جراحی

انجام عمل جراحی ژینکوماستی مراحل متعددی را دارد که هر کدام به صورت جداگانه عوارضی دارند. برای انجام عمل جراحی نیاز است تا ابتدا با استفاده از دارو فرد را بیهوش نمود. که داروهای بیهوشی خود از عوارض بسیار زیادی برخوردار اند. پس از آن عملیات لیپوماتیک انجام می شود. به صورتی که چند سوراخ بسیار کوچک بر روی سینه ها ایجاد می کنند. و در نهایت بافت های اضافی چربی را خارج می نمایند که در آن با استفاده از قدرت مکش بافت های چربی را از سینه خارج می کنند.

پس از آن مرحله برش دادن است. اگر بافت های چربی به قدری باشد که با استفاده از لیپوماتیک نتوان آن را تخلیه نمود. پزشک مقداری از بافت چربی اضافه در سینه آقایان را برش داده و برداشت می کند. این برش ها معمولا خیلی نزدیک به نوک سینه ها انجام نمی شود. تا فرم طبیعی آنها را از بین نبرد.

ژینکوماستی

روش انجام جراحی با استفاده از لیپوماتیک و برش با توجه به نوع تشخیص جراح مشخص می شود. در برخی از موارد ممکن است تشخیص جراح استفاده از هر دو روش لیپوماتیک و برش در کنار هم باشد. برای انجام جراحی ژینکوماستی نیاز است تا قبل از عمل شرایطی را به وجود آورد که ممکن است برای فرد سخت باشد. از الزامات آمادگی های  قبل از عمل جراحی می توان به کاهش وزن و رسیدن به وزن مطلوب، استفاده از داروهای تجویزی پزشک، قطع مصرف برخی از داروهایی که جراح تشخیص می دهد، عدم استفاده از دخانیات، ارائه تمامی مدارک و پرونده های پزشکی ، انجام آزمایشات قبل از عمل و قطع مصرف برخی از مواد غذایی اشاره نمود.

هزینه جراحی ژینکوماستی؟

هزینه این روش از کاهش سایز سینه آقایان به نسبت روش های دیگر بیشتر است. زیرا هزینه های بیمارستان، بیهوشی، داروها، آزمایشات، جراح و …. را در بر می گیرد.

این جراحی چه خطراتی دارد؟

ممکن است بدن فرد بیمار به چسب و یا مواد تزریق شده حساسیت نشان دهد. ریسک بیهوشی و خونریزی وجود دارد. همچنین ممکن است خون لخته شود و یا اینکه پستان ها با یکدیگر تقارن نداشته باشند. کانتور شدن شکل پستان، به وجود آمدن تورم و حساسیت های دائمی در نوک سینه ها، احتمال آسیب های قلبی و عروقی و آسیب رسانی به ساختارهای عصبی بدن از دیگر عوارض انجام جراحی است. یکی از احتمالات دیگر نیاز به انجام جراحی مجدد است

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *