تزریق ژل و بوتاکس

تزریق ژل و بوتاکس

بوتاکس و فیلرهای پوستی:

تزریق ژل و بوتاکس یکی از گزینه های درمانی چین و چروک است. تعداد بیشماری محصولات بدون نسخه وجود دارد ، و مردم نیز برای گزینه های ماندگار تر به سراغ انواع روش ها می روند. سم بوتولینوم نوع A بوتاکس و پرکننده های پوستی هر دو روش درمانی طولانی مدت هستند. هر روش را می توان برای چین و چروک استفاده کرد ، اما تفاوت های مختلفی بین این دو وجود دارد که باید در نظر بگیرید. بوتاکس و پرکننده های پوستی به طور یکسان ممکن است برای درمان چین و چروک های صورت استفاده شوند. هر درمان از طریق تزریق انجام می شود، با این وجود  هر دو گزینه کاربردهای کمی متفاوت دارند.

بوتاکس به خودی خود یک آرامش بخش ماهیچه است که از باکتری ها ساخته شده است. این روش بیش از دو دهه در بازار موجود است و از آن برای درمان اختلالات عصبی ناشی از ضعف عضلات استفاده شده است. از این دارو برای درمان میگرن و سایر شرایط پزشکی نیز استفاده می شود.

درمان چین و چروک : بوتاکس در درجه اول برای درمان چین و چروک پویا استفاده می شود. این چین و چروک ها به طور طبیعی در اطراف چشم و دهان و همچنین بین ابروهای شما رخ می دهد. این با افزایش سن بیشتر و عمیق تر می شوند. تزریق بوتاکس باعث استراحت عضلات در محدوده این چین و چروک ها می شود. عدم حرکت عضلات باعث کاهش چین و چروک های پویا می شود. البته این نکتهخ بسیار حائز اهمیت است که بوتاکس برای خطوط ریز ناشی از تجزیه کلاژن استفاده نمی شود.

با تزریق بوتاکس در ناحیه عضلات کمک کننده به ایجاد چین و چروک که در صورت شما ایجاد می شود توسط پزشک درمان شما شروع می شود.  روند تزریق به خودی خود فقط چند دقیقه صو.رت میگیرد و نتایج قابل توجه ظرف دو هفته طول می کشد.

فیلرها یا پرکننده های پوستی:

یکی دیگر از را های برطرف کردن چین و چروک های صورت فیلر ها یا پرکننده های پوستی است. فیلر ها  در درجه اول برای درمان خطوط  لبخند استفاده می شوند، اگرچه از این پرکننده ها نیز می توان برای برجسته کردن لب و گونه ها نیز استفاده کرد. گاهی اوقات ، آنها برای معالجات دیگر  نظیر کاهش ظاهر زخم ها نیز استفاده می شوند. این نکته حائز اهمیت است که بدانید که پرکننده های پوستی برای سایر  نواحی دیگر بدن  مانند سینه ها ، مورد تأیید نیست.

تزریق ژل و بوتاکس

فیلر های پوستی به اشکال مختلفی ارائه می شوند و مانند بوتاکس قابل تزریق هستند. بعضی از آنها اثرات موقتی دارند  و در درجه اول برای بافت های نرم صورت مانند امتداد خطوط لبخند استفاده می شوند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا به عنوان یک منبع معتبر گزینه های زیر را تأیید کرده است:

هیدروکسیلاپاتیت کلسیم (Radiesse) : یک محلول موقت ژل است که به مدت 18 ماه ادامه دارد.

کلاژن: ماده موقت است که تا چهار ماه ادامه دارد.

هیالورونیک اسید: ماده موقتی است که پس از 6 تا 12 ماه اثر خود را از دست می دهد.

پلی L لاکتیک اسید:  ماده مصنوعی ساخته شده توسط انسان است که حدود دو سال ماندگاری دارد.

دانه های پلی متیل متاکریلات :  تنها نوع دائمی پرکننده پوستی در دسترس است

 

آیا بوتاکس موثر است؟

به گفته آکادمی چشم پزشکی آمریکا (AAOS) ، تزریق بوتاکس برای اکثر مردم نتایج اثربخش مبی باشد. و طی یک هفته پس از تزریق اثرات قابل ملاحظه ای مشاهده خواهد شد. عوارض جانبی این روش بسیار کم است و بیشتر آنها پس از مدت کوتاهی از بین می روند. اگر شرایط خاصی دارید که مانع از آن می شود ، که به تزریق بوتاکس فکر کنید بهتر است پیش از آن  با پزشک معالج خود در مورد همه این خطرات احتمالی صحبت کنید.

از مزایای این روش این است که پس از تزریق بوتاکس، شما می توانید فعالیت های روزانه خود را بدون هیچ گونه وقفه ای ادامه دهید. اثرات ماندگاری بوتاکس حداقل حدود 3 تا 4 ماه طول می کشد. اگر می خواهید نتایج را حفظ کنید ، به درمان های دیگر در کنار تزریق بوتاکس نیز میتوانید فکر کنید.

فیلرها یا پر کننده های پوستی چقدر موثر هستند؟

فیلر های پوستی نیز یکی از روش های مؤثر تلقی می شوند و نتایج به طور کلی طولانی تر از نتایج بوتاکس است. با این وجود ماندگاری فیلرها بسته به نوع پرکننده ای که انتخاب می کنید، متفاوت است.

تزریق ژل و بوتاکس

اثرات جانبی:

مانند تمام درمان های پزشکی، هم بوتاکس و هم فیلر ها یا مواد پرکننده پوستی می توانند با عوارض جانبی همراه باشند. در صورت وجود شرایط پزشکی خاص ، ملاحظات ویژه ای برای پزشک نیز وجود دارد. تمام خطرات و مزایای زیر را کاملاً بسنجید و سپس به نسبت به درمان اقدام کنید:

خطرات بوتاکس و عوارض جانبی:

طبق گزارش AAOS ، بوتاکس فقط برای افرادی که از سلامتی خوبی برخوردار هستند برای کاهش خطر عوارض جانبی استفاده می شود.

عوارض جانبی احتمالی شامل موارد زیر است:

 • کبودی در محل تزریق
 • افتادگی پلک ها ، که می تواند چندین هفته طول بکشد
 • قرمزی و سوزش چشم
 • سردرد

مصرف قطره چشم قبل از تزریق بوتاکس ممکن است به کاهش برخی از عوارض جانبی کمک کند. همچنین باید برای جلوگیری از کبودی ، چند روز قبل از تزریق مصرف هرگونه رقیق کننده خون را متوقف کنید.

تزریق بوتاکس در موارد زیر توصیه نمی شود:

 • افرادی که باردار هستند
 • افرادی که عضلات صورتشان ضعیف است
 • بیماری های عصبی عضلانی

 

عوارض جانبی پرکننده های پوستی:

پرکننده های پوستی نسبت به بوتاکس خطرات و عوارض جانبی بیشتری را دارند. با این حال عوارض جانبی شدید نادر است و عوارض جانبی متوسط ​​معمولاً طی دو هفته از بین می روند.

 

برخی از عوارض جانبی فیلرها عبارتند از:

 • واکنش آلرژیک
 • کبودی
 • عفونت
 • خارش
 • بی حسی
 • قرمزی
 • زخم ها

در موارد شدید ممکن است تورم طولانی مدت صورت ایجاد شود. بسته‌های یخی می توانند به کاهش بی حسی موقت و تورم کمک کنند. برای کاهش خطر ابتلا به این عارضه جانبی و سایر موارد ، قبل از تزریق پرکننده پوستی، آزمایش آلرژی را انجام دهید.

هزینه ی تزریق ژل و بوتاکس :

هر دو روش تزریق ژل و بوتاکس  از طریق پزشک و متخصصین به طور گسترده ای در دسترس هستند. این دو روش ها نسبتاً ساده  هستند که در مطب ارائه دهنده خدمات درمانی انجام می شود ، اما احتمالاً ابتدا به مشاوره احتیاج است. ضمن اینکه هیچ کدام از این روش ها تحت پوشش بیمه نیست ، بلکه هزینه های مالی یا هزینه پرداخت را خو.د افراد باید پرداخت کنند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *